Jak wybrać idealne łóżko dla Twojej sypialni: Przewodnik do wygodnego snuKiedy wracasz do domu po długim dniu w pracy, ostatnią rzeczą, którą chcesz zrobić, jest myślenie o swojej sypialni. Większość z nas spędza w swoich sypialniach tak mało czasu, że możemy uciec od skupienia się na nich tylko raz na kilka lat. Jednak odpowiednie łóżko 180x200 cm może wiele zmienić, nie tylko pod względem relaksu, ale także jakości snu i redukcji stresu. W jednym z badań stwierdzono, że ludzie, którzy śpią na twardych materacach, odczuwają mniejszy stres i mają niższe ciśnienie krwi niż ci, którzy śpią na bardziej miękkich łóżkach.

Jaki typ łóżka powinieneś kupić?

Jest kilka rzeczy do rozważenia przy wyborze pomiędzy różnymi typami łóżek. Po pierwsze, będziesz chciał zdecydować między materacem a ramą łóżka. Rama łóżka to drewniana konstrukcja, która pozwala na umieszczenie na niej materaca. Materac zazwyczaj posiada sprężyny lub cewki, które zapewniają Twojemu ciału wsparcie i dopasowują się do Twojego kształtu. Materac hybrydowy zawiera sprężyny i wierzchnią warstwę na bazie pianki.

Luksusowe łóżko z pianki jest zaprojektowane tak, aby dopasować się do kształtu Twojego ciała, zmniejszając punkty nacisku i promując głęboki, regenerujący sen. Ważne jest, aby wybrać łóżko, które jest odpowiednie dla Twoich konkretnych potrzeb. Jeśli masz bóle stawów lub inne komplikacje zdrowotne, twardy materac może być dla Ciebie najlepszą opcją. Jeśli chcesz kupić ramę łóżka, to będziesz musiał również zdecydować, czy chcesz metalową ramę, czy drewnianą. Powinieneś również pomyśleć o wielkości ramy łóżka, w zależności od tego, ile masz miejsca.

Jaki jest najlepszy materiał na materac?

Istnieje wiele różnych materiałów używanych w konstrukcji materaca. Najpopularniejszym z nich jest lateks, a następnie pianka memory. Lateks jest naturalnie sprężystym materiałem, który pozostaje podtrzymujący, a jednocześnie elastyczny pod ciężarem ciała. Materac lateksowy posiada otwartą konstrukcję komórkową, która umożliwia swobodny przepływ powietrza przez materac, dzięki czemu jest on chłodny i zapobiega powstawaniu pleśni.

Niektóre materace lateksowe pomagają również zredukować hałas wytwarzany przez partnerów podczas snu. Pianka memory to popularny materiał na dodatkowe warstwy komfortu w niektórych materacach. Dopasowuje się ona do kształtu ciała, redukując punkty nacisku i pomagając złagodzić ból spowodowany zapaleniem stawów i innymi schorzeniami. Charakteryzuje się również powolnym powrotem do sprężynowania, co oznacza, że powrót do pierwotnego kształtu po ściśnięciu zajmuje trochę czasu. Może to powodować, że nie nadaje się dla osób, które rano szybko wstają z łóżka. Inne materiały wykorzystywane w konstrukcji materaca to wełna, mieszanki lateksu z pianką oraz czysta bawełna.